دانلود تحقیق نیایش و پرستش

مطالب دیگر:
📜تحقیق در مورد معماری آینده ومعمار 0785 📜تحقیق در مورد معيارهاي گزينش همسر در آموزه 📜تحقیق در مورد مفهوم صنعتی شدن و فرهنگ صنعتی در ایران 📜تحقیق در مورد معنی لغوی ولایت 0703 📜تحقیق در مورد معیارها و موانع وحدت اسلامی اتحاد اسلامی در آثار شهید آیت الله مطهری 📜تحقیق در مورد مقام و منزلت معلم 0525 📜تحقیق در مورد مقايسه خصوصيات پرواري و لاشه بره هاي نرلري بختياري 📜تحقیق در مورد مقايسه عملكرد لاين پيشرفته گندم آبي 📜تحقیق در مورد مقدمه اي بر توليد 25ص 📜تحقیق در مورد مقدمه ای بر بسته بندی 15ص 📜تحقیق در مورد مقدمه‌اي بر مديريت منابع انساني 20 ص 📜تحقیق در مورد مقدمه‌اي بر مديريت منابع انساني 📜تحقیق در مورد مكانيك خاك 📜تحقیق در مورد مكانيك 20ص 📜تحقیق در مورد مكانيكل دسك تاپ نرم افزار مدل سازي پارامتريك جهت ساخت مدل هاي مكانيكي 📜تحقیق در مورد مكه و قريش 21 ص 📜تحقیق در مورد منشأ دین از نظر جامعه شناسی دینی اروپا 📜تحقیق در مورد منابع انرژی تجدید پذیر 10 ص 📜تحقیق در مورد منابع انرژی تجدید پذیر 📜تحقیق در مورد مهدويت در اديان الهي 16 ص
دانلود تحقیق نیایش و پرستش |1314282|sk3|مشخصات فایل:|اِس کِی|
با ما همراه باشید با موضوع دانلود تحقیق نیایش و پرستش

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 4

نیایش و پرستش

در آن لحظه که آدمی به کمال و شکوه بی نهایت آفریدگار جهان می اندیشد سراپا شیفته ی آن می شود حل و جانش به خضوع و خشوع و فروتنی می گراید، با آهنگ فطرت در برابر آن همه کمال و عظمت سر تعظیم فرود می آورد « رکوع »

سر به زمین می ساید « سجود »

و زبان به ستایش می گشاید « حمد و تشبیح »

راز و نیاز

و در آن لحظه که انسان خود را به کمک یک نیروی برتر از ماده نیازمند می یابد؛ دل به سوی آفریدگار دانا و توانا و مهربان جهان می آورد، راز و نیاز خود را با او در میان می نهد و او را به کمک می خواند « دعا »

عبادت

آن نیایش و پرستش و این راز و نیاز و کمک خواهی در زبان قرآن «عبادت» نامیده می شود.

قرآن عبادت را مخصوص خدای یکتا می شمرد و پرستش هر کس و هرچیز دیگر جز خدا را حرام و گناهی بس بزرگی می داند.

و قضی ربک الا تعبدوا الا ایاه قسمتی از آیه 23 سوره اسراء

فرمان خدا برآن رفته که جز او را نپرستید .....

این ایستادن و خم شدن

این نشستن و بر خاک افتادن

و با هر یک کلماتی گفتن

چه معنی دارد؟

نماز و نیایش، ارتباط صمیمانه ای است میان انسان و خدا، میان آفریدگار و آفریده نماز، تسلا بخش و آرامشگر دل های مضطرب و خسته و بستوه آمده، و مایه ی صفای باطن و روشنی روان است. پیمان و انگیزه تحرک و بسیج آمادگی - در حالتی صمیمانه و دور از نیرنگ و فریب- است برای نفی هرچه بدی وزشتی است و تدارک هرچه نیکوئی و زیبایی ...

برنامه ای است برای باز یافتن و آنگاه ساختن خویش ...

و کوته سخن، رابطه ای و استفاضه ای مداوم است با سرچشمه و پدید آورنده ی همه نیکیها با خدا

آفریده بودن انسان و اعتقاد به اینکه دست قدرتمند با حکمتی او را پدید آورده لزوماً بدین معنی است که: از آفرینش او و برای بودن او هدف و مقصودی وجود داشته است.

این هدف را می توان پیمودن راهی برای رسیدن به منزلی دانست پیمودن راهی بر طبق نقشه ای دقیق و با وسیله هایی معین و در نهایت، رسیدن به آن سر منزل مقصود.

در این صورت ناگزیر باید راهی را که بدان مقصد می رسد شناخت و مسیر را تشخیص داد و هدف را همواره در نظر داشت تا بدان نتیجه عمومی رسید. کسی که قدم در راه می گذارد باید مستقیم حرکت کند و مرتب متوجه هدف باشد و راه های انحرافی و حرکت های بیهوده او را به خود مشغول نسازد.

نماز مراسم مخصوصی برای پرستش خدا است که در آن جنبه های ارزنده و آموزنده خاصی در نظر گرفته شده و به همین وجه شکل مخصوصی به خود گرفته است.

سرود توحید و یکتا پرستی

سرود فضیلیت و پاکی

نماز سرود توحید و یکتا پرستی و سرود فضیلت و پاکی است که باید فکر و روح ما را در برابر عوامل شرک زا و آلوده کننده ای که در زندگی روزمره با آن ها سروکار داریم پاک و یکتا پرست نگهدارد.

همانطور که لباس و تن خود را می شوییم و پاکیزه می کنیم دل و جان را هم شست و شو می دهیم و پاکیزه کنیم خود را به خدا سرچشمه ی پاکی و کمال نزدیک سازیم لحظای را به یاد او، به نیایش او و راز و نیاز با او بگذارانیم و روح آلود را در چشمه صاف و زلال الهی شست و شو دهیم.

این است نمازی که مسلمانان روزی چند بار می خواند.

از پیغمبر اکرم (ص) نقل شده که در گفت و گویی کوتاه با یاران خود چنین فرمود:

- فرض کنید در برابر خانه ی یکی از شما نهری روان باشد و هر روز در آن پنج بار شست و شو کنید آیا به تن او هیچ آلودگی می ماند؟

- نه این شست و شو به تن او هیچ آلودگی نمی گذارد.

- نمازهای پنج گانه هم همین اثر را دارد با پنج نماز در روز خدا لغزش ها را از آدمی می زداید و راه او را پاکیزه می کند.

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته سلام بر شما و رحمت و برکات خدا بر شما

و بدین گونه بار دیگر صلاح و شایستگی (با فرشته ی خوئی و یا پیوند با دیگر نمازگزاران) را با یاد آورده، مخاطبان گرامی خود را به دعای خیر یاد کرده، نماز را به پایان می برد.

منابع:

نام خانوادگی : آیت الله خامنه ای / نام : سید علی / نام کتاب : از ژرفای نماز / انتشارات : بعثت

نام خانوادگی : آیت الله بهشتی / نام کتاب : نماز چیست / انتشارات : دفتر نشر فرهنگ اسلامی