دانلود تحقیق واقعه عاشورا در میان غیر مسلامانان

مطالب دیگر:
📝پاورپوینت اوراق بهادار📝پاورپوینت یادگیری درباره ریسک و بازده حاصل از سوابق تاریخی📝پاورپوینت ریسک و بازده بازار📝پاورپوینت طراحی شبکه های جمع آوری فاضلاب شهری📝پاورپوینت خلاصه کتاب مدیریت تطبیقی دكتر سيد مهدي الواني و سيمين سلطاني عربشاهي📝پاورپوینت فیزیک الکترونیک📝پاورپوینت فرضیه بازار کارا📝پاورپوینت هنر و هندسه در معماری اسلامی📝فیلم آموزش کامل درس اول عربی پایه هشتم- عنوان: مراجعة دروس الصفِّ السابع (مراجعه به کلاس هفتم)📝تحقیق آموزش پرورش گوسفند پروار و داشتی📝گزارش پیش امکان سنجی طرح تولید شاسی خودرو📝گزارش طرح توجیهی، فنی و اقتصادی تولید شیر، ماست و خامه پاستوریزه📝فیلم آموزش کامل درس دوم عربی پایه هشتم- عنوان: اهمیت اللغة العربیةِ (اهمیت زبان عربی)📝چکیده مطالعات امکان سنجی طرح تولید شیره خرما📝گزارش طرح توجیهی، فنی و اقتصادی طرح دودی و شور کردن ماهی📝گزارش طرح توجیهی، فنی و اقتصادی طرح تولید سیم و کابل برق📝گزارش طرح توجیهی، فنی و اقتصادی طرح تولید سولفیت سدیم📝گزارش طرح توجیهی، فنی و اقتصادی طرح تولید کاغذ سنباده📝گزارش پیش امکان سنجی طرح تولید ورق استنلس استیل از بیلت📝مطالعه امکان سنجی مقدماتی طرح اولیه تولید تسمه پروانه
دانلود تحقیق واقعه عاشورا در میان غیر مسلامانان |1314335|sk3|مشخصات فایل:|اِس کِی|
با ما همراه باشید با موضوع دانلود تحقیق واقعه عاشورا در میان غیر مسلامانان

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 13

واقعه عاشورا در میان غیر مسلامانان

غريب كربلا

همه ی عالم دیوانه ی اوست

نگرش اهل سنت

اغلب تاریخ نگاران اهل سنت از جمله محمد بن جریر طبری، بلاذری، ابن سعد، ابن قتیبه دینوری، احمد بن داوود دینوری و ابن اثیر واقعه کربلا را به تفصیل و بر اساس روایت ابومخنف بیان کرده اند، که تا حد زیادی با بیان تاریخ نگاران شیعه مشابه است.

همچنین عالمان اهل سنت مقام حسین بن علی را بسیار بزرگ می شمارند و او را از جمله اهل بیت پیامبر می دانند. با این حال رویکردهای مختلفی در خصوص قیام و شهادت و سوگئاری بر او دارند. برخی چون غزالی قیام وی علیه خلیفه زمان را ناروا می دانند. برخی چون ابن تیمیه و سلفی ها سوگواری برای او را بیعت می دانند. با این حال برخی نیز سوگواری برای او را جایز می دانند. اهل سنت سرزمین های شرقی شامل کشورهای آسیای جنوبی و جنوب شرقی در مقایسه با کشورهای عربی دیدگاه بسیار مثبت تری درخصوص عزاداری دارند.

البته اهل سنت سینه زنی، علم کشی، زنجیر زنی و سایر رسومات عزاداری عاشورا را حرام می دانند.

رسوم مردمی

در ماه محرم و بویژه روز عاشورا شیعیان و بسیاری از اهل سنت به سوگواری برای امام حسین می پردازند و بر مصائب وی و خانواده اش می گریند. هر چند سنت سوگواری از زمان امامان مرسوم بوده است، اما بتدریج تبدیل یک رسم اجتماعی گشته است و بسیاری از جنبه های عزاداری های عربی، ایرانی، ترکی، هندی و حتی مسیحی را جذب نموده است. این سوگواری در مناطق مختلف به صورت یک آیین مردمی درآمده است و شامل مراسم مختلفی می باشد.

در این روز مردان و زنان در بخش های جداگانه در حسینیه ها و مساجد گرد آمده و به سخنرانی های مذهبی، اشعار محزون، نوحه و سوز گوش داده و به گریه و ماتم می پردازند. در کشورهای عربی رسم مقتل خوانی نیز وجود دارد. در این روز مساجد و بسیاری از خانه ها غذای نذری می دهند.

تعزیه یا شبیه خوانی یکی دیگر از سنت های این روز است، که نوعی تئاتر خیابانی است و تعزیه خوانان با ایفای نقش شخصیت های واقعه کربلا آن را برای مردم بازآفرینی می کنند.

از جمله این مراسم دسته های عزاداری است که در آن مردان به سینه زنی و زنجیر زنی می پردازند و با خود علامت و علم حمل می کنند. از دیگر مراسم این روز در شهرهای کویری ایران «نخل برداری» است. نخل یک دست ساخته چوبی است که بسیار بزرگ و با عظمت می باشد و در ماه محرم با پارچه های مشکی و متفاوت تزیین می گردد و در عصر روز عاشورا این نخل توسط جمعیت بسیار زیادی از زمین بلند می شود و سه دور در حسینیه گردانده می شود و پس از آن مردم به عزاداری و سینه زنی و نوحه سرایی می پردازند.

گاه این رسوم صورتی غیر اسلامی پیدا کرده و علی رغم فتوای مراجع دینیو عزاداران با قمه و زنجیر به بدن خود آسیب می زنند.

سوگواری در میان غیر مسلمانان

سوگواری عاشورا مختص مسلمانان نیست. در ایران ارمنی ها نیز دستجات عزاداری دارند.

در ترینیداد و توباگو و جامائیکا تمامی گروه های قومی و مذهبی در مراسمی که به زبان محلی «هوسِی» خوانده می شود شرکت می کنند و به سوگواری می پردازند.

شايد يكي از نكات اصلي براي بحث و بررسي پيرامون قيام كربلا، چرايي و چگونگي بروز آن باشد. بي گمان هر واقعه دلايل تاريخي و جامعه شناسي دارد و براي پي بردن به علت اصلي بروز آن مي بايست يك حادثه را در جغرافياي خاص زماني و مكاني آن بررسي كرد. نگارنده در اين نوشتار به بيان شرايط اجتماعي سرزمين خلافت اسلامي پرداخته است.

واقعه عاشورا صرف نظر از نگاه حسي و عاطفي شيعيان، از مقاطع حساس تاريخ اسلام به شمار مي آيد. اين پديده در طول ساليان سال، همواره مورد توجه بسياري از نهضت ها، جريان ها، قيامها و جنبشهايي بوده است كه عدالت خواهي و عدالت جويي را شعار اصلي خود قرار داده اند. بنابراين بجاست كه از ابعاد مختلف مورد بررسي قرار گيرد. نگارنده بر آن است كه داستان عاشورا، حكايت پر رمز و رازي است كه تا به امروز، تنها برخي از جنبه هاي آن براي ما آشكار شده است.

شايد يكي از نكات اصلي براي بحث و بررسي پيرامون قيام كربلا، چرايي و چگونگي بروز آن باشد. بي گمان هر واقعه دلايل تاريخي و جامعه شناسي دارد و براي پي بردن به علت اصلي بروز آن مي بايست يك حادثه را در جغرافياي خاص زماني و مكاني آن بررسي كرد.

نگارنده در اين نوشتار قصد دارد، در حد بضاعت اندك خود و با تكيه بر متون و منابع تاريخي، شرايط اجتماعي سرزمين هاي خلافت اسلامي را توصيف كند.

مي دانيم كه اوضاع و احوال سياسي جامعه مسلمين، بعد از رحلت پيامبر (ص) دگرگون شد. گردش برخي از گروه هاي قبيله اي كه صرفا مبتني بر جنبه هاي احساسي و عاطفي نسبت به شعارهاي اخلاقي اسلام بود و از تعمق و آگاهي مكتبي بهره كمتري داشت، در زمان جانشينان پيامبر دستخوش تزلزل شد. به همين خاطر با عنايت به اينكه ويژگي هاي دوره جاهلي و عصبيت هاي مناسبت هاي اجتماعي آن هنوز هم براي قبايل عرب جذابيت داشت طبيعي بود كه در مواجهه با مسايل روزمره كه به حد امكان، منافع مادي و اقتصادي آنان را تامين يا تضعيف مي كرد، برخورد متفاوت داشته باشند.

نوع تعامل قبايل عرب با بسياري از حاكميتها در دوره مورد نظر، بيانگر همين نگاه متفاوت است؛ به خصوص حوادث دوران امامت و خلافت امام علي(ع)، صلح امام حسن(ع) و قيام امام حسين(ع) از همين منظر قابل بررسي است برخي با توجه به گسترش امكانات اقتصادي جامعه اسلامي، نگاهي عافيت طلبانه به زندگي دارند و در مقابل اتفاقاتي كه از نگاه آنان بر هم زدن آرامش جامعه اسلامي تلقي مي شود، شديدا واكنش نشان مي دهند. گروهي ديگر تزاحم و تداخل منافع گروه هاي سياسي را مضر و مخل حيات اجتماعي جامعه اسلامي تشخيص داده و به جاي اينكه از حق پيروي كنند و متجاوز به حقوق را بر سر جاي خود بنشانند، گوشه عزلتي اختيار كرده و بر حال و روز مسلمين تاسف مي خورند.

گروه ديگر كه جزو عمال هستند، بقا و دوام خود را در حمايت از حاكميت سلطه مي دانند و براي استمرار وضعيت خود، هر ناله حق طلبانه اي را در گلو خفه مي كنند.

در اين ميان، راست قامتاني نيز هستند كه به هيچ وجه ظلم و ستم را بر نمي تابند و پرشور و مقاوم در مقابل بي عدالتي مردانه مي ايستند؛ گر چه از عده و وعده لازم برخوردار نيستند. اين مرزبندي هاي اجتماعي تا زمان صلح امام حسن(ع) بر جامعه اسلامي حاكم بود.

بعد از انعقاد قرار داد متاركه جنگ، معاويه اقدامات موثري را براي استقرار تثبيت حاكميت خاندان اموي در سراسر جامعه اسلامي انجام داد. وي بلافاصله بعد از انعقاد صلح در اولين سخنراني خود در نخليه اعلام كرد كه قصد و غرض اصلي او در جنگ اين نبوده كه مردم روزه بگيرند و نماز بر پاي دارند و زكات بدهند؛ بلكه هدف وي از نبرد، به دست گرفتن پادشاهي و حاكميت بوده است. (كشف الغمه، علي بن عيسي الاربلي، ترجمه علي بن حسين زواري،ج2،ص115)